Czy z każdą zmianą możemy poradzić sobie sami?

 

photo by grinapple

Fritz Perls mawiał, że terapia Gestalt, jest zbyt dobra żeby służyć tylko osobom chorym. Podzielam ten pogląd. Dlatego dzisiaj chcę opowiedzieć o tym, w jakich sytuacjach podjęcie terapii może posłużyć osobom zdrowym. Chcę się skoncentrować głównie na sytuacji zmiany i związanym z niej kryzysem. Zmiana może być zmianą na lepsze, ale też niespodziewanym pogorszeniem warunków życia; może wprawiać w euforię albo powodować gwałtowne obniżenie nastroju i stany depresyjne.

Zacznijmy od tej pierwszej – zmiany na lepsze. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że również pozytywna zmiana jest źródłem stresu. Jak to? Spróbuj przypomnieć sobie dzień ślubu, narodzin dziecka czy pierwszy dzień na wymarzonych studiach, w nowej pracy. Obok wielkiej radości i nadziei pojawia się szereg innych emocji. Mogą to być obawy: „czy sprostam wyzwaniu?”, niepewność: „czy to na pewno dobra decyzja?”, lęk przed niepowodzeniem: „a jeśli to się jednak źle skończy?”, zbytnie napięcie i chęć bycia perfekcyjnym: „wszystko musi pójść co do joty zgodnie z moim planem”. Najczęściej organizm i psychika radzą sobie dobrze ze zasymilowaniem ogromu wrażeń i napięć, jakie towarzyszą zmianom. Może się jednak zdarzyć tak, że krótko po sobie następuje kilka znaczących pozytywnych zmian – na przykład zmieniamy pracę, miejsce zamieszkania i wchodzimy w nowy związek. Spełniają się nasze marzenia i jednocześnie pojawia się lęk, denerwujemy się bardziej niż zazwyczaj, nie możemy spać, mamy „gonitwę myśli”, przestajemy się dogadywać z najbliższymi. To oznaki stresu, który nierozpoznany i nieleczony może prowadzić do zmniejszenia satysfakcji z życia, pogorszenia relacji z najbliższymi i współpracownikami.

Jeśli w związku z pozytywną zmianą przeżywamy wiele trudnych emocji i towarzyszą nam różne obawy albo po prostu jesteśmy wykończeni i nie potrafimy się cieszyć, warto skonsultować się z terapeutą. W takich sytuacjach wystarczy zazwyczaj kilka lub kilkanaście sesji. Terapeuta może zwrócić uwagę na powtarzające się schematy i pomóc znaleźć bardziej efektywne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Może lęk bierze się stąd, że żywimy głębokie przekonanie, że „nie zasługujemy na tyle dobrego”, albo że „jak jest dobrze, to znaczy, że będzie trzeba za to słono zapłacić”. Terapia, która pomoże nam rozpoznać swoje Read More…